Płyny
chłodząco – smarujące

Stosowanie płynów chłodząco-smarujących nie tylko przedłuża okres bezproblemowej eksploatacji maszyny, lecz również w bezpośredni sposób wpływa na zwiększenie żywotności pił taśmowych. Podstawowa rola płynów chłodząco-smarujących może być sprowadzona do trzech zasadniczych zadań: odprowadzenie nadmiaru ciepła wytworzonego podczas procesu cięcia, zmniejszenie tarcia oraz ułatwienie odprowadzania wiórów. Wysokiej jakości płyny chłodząco-smarujące są w stanie redukować mgłę olejową, zachowywać ochronę antykorozyjną, a także chronić przed bakteriami, drożdżami i grzybami. Jednak podstawową ich cechą jest ich całkowity brak oddziaływania na metale i tworzywa sztuczne, przy jednoczesnej niskiej skłonności do pienienia.

Stosowanie płynów chłodząco-smarujących w bezpośredni sposób wpływa na zwiększenie żywotności pił taśmowych.
Stosowanie płynów chłodząco-smarujących w bezpośredni sposób wpływa na zwiększenie żywotności pił taśmowych.

Kiedy stosować?
Uniwersalne płyny chłodząco-smarujące, do których należy również SWORD FLUID ST, przeznaczone są do cięcia różnych rodzajów stali, staliwa, żeliwa, aluminium oraz stopów specjalnych. Płyny uniwersalne znakomicie nadają się również do stosowania przy innego rodzaju obróbkach, takich jak toczenie, frezowanie, wiercenie, gwintowanie czy szlifowanie.

Jak stosować?
SWORD FLUID ST jest koncentratem – zmieszany z wodą w łatwy sposób tworzy stabilną, bardzo trwałą, półsyntetyczną mikroemulsję. Właśnie z uwagi na sposób przygotowania, ważnym czynnikiem gwarantującym otrzymanie właściwej emulsji jest jakość zastosowanej wody, a konkretniej jej twardość, stopień czystości biologicznej i chemicznej, oraz jej odczyn. Jakość wody powinna być znana, a odpowiednie informacje można uzyskać w firmach odpowiedzialnych za miejskie wodociągi. W razie potrzeby wodę należy odpowiednio przygotować: zmiękczyć lub wzbogacić, odsolić, przefiltrować bądź zdezynfekować. Woda wykorzystana do stworzenia emulsji powinna być czysta i „obojętna” – pH około 7. Użycie zbyt twardej wody powoduje wytrącenie mydła wapniowego, natomiast użycie wody zbyt miękkiej sprowokuje tworzenie się piany.

Do sporządzania emulsji należy używać jedynie zdezynfekowanych i nieocynkowanych pojemników. Dodatkowo, podczas mieszania koncentratu z wodą, należy zwrócić uwagę aby dolewać koncentrat do wody. W przypadku odwrotnego działania – dolewania wody do koncentratu – stabilność mieszaniny znacznie się obniża. Oczywiście bardzo ważne jest by, podczas przygotowywania emulsji, przestrzegać proporcji mieszania zalecanych przez producenta . Emulsja o nadmiernym stężeniu może lepiej smarować, jednak nie będzie spełniała zasadniczych wymogów chłodzenia, podczas gdy zbyt małe stężenie emulsji skutkować będzie dobrym chłodzeniem, jednak nie zapewni odpowiedniego smarowania. Dla sprawdzenia stężenia emulsji warto więc użyć refraktometru.

Refraktometr - przyrząd optyczny przeznaczony do precyzyjnego pomiaru stężenia koncentratów technicznych.
Refraktometr – przyrząd optyczny przeznaczony do precyzyjnego pomiaru stężenia koncentratów technicznych.

Kiedy konieczna jest wymiana płynu?
Poniższe kryteria mogą być rozstrzygające dla wymiany:
– nieprzyjemny zapach,
– osad na obrabiarkach,
– silne osadzanie na powierzchniach,
– spadek/wzrost wartości pH,
– wysoka twardość wody,
– silne tworzenie się mydła wapniowego,
– zgęstnienie.

Jak przedłużyć żywotność płynu chłodząco-smarującego?
Ważnym czynnikiem wpływającym na żywotność płynu chłodząco-smarującego jest sposób jego składowania. Płyny powinny być przechowywane maksymalnie przez rok w warunkach, gdzie temperatura składowania pozostawać będzie w zakresie od +5C do +40C. Jeżeli niemożliwe jest uniknięcie przechowywania w ujemne temperaturze, to przed użyciem koncentrat powinien osiągnąć temperaturę pomieszczenia. Przed użyciem koncentrat powinien zostać wstrząśnięty, bądź „przetoczony” – w przypadku przechowywania koncentratu w beczce. Dodatkowo, gdy beczki składowane są na wolnym powietrzu, zaleca się by były one przechowywane w pozycji leżącej. W przypadku, gdyby znajdowały się w pozycji pionowej, na skutek „oddychania beczki”, przez otwór wlewowy woda może przeniknąć do środka.

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł pomoże przekonać Państwa, że dzięki stosowaniu płynów chłodząco-smarujących, cięcie może być tańsze i bardziej efektywne.